23.06.2008. Hovedsammenslutningen Unio har hatt resultatet av lønnsoppgjøret ute til uravstemning hos sine medlemmer. Flertallet aksepterte resultatet, og det blir ingen streik i staten.
- Forhandlingsutvalget i Unio anbefalte resultatet av de sentrale lønnsforhandlingene, og vi er dermed tilfredse med at medlemmene har vært enige i vår vurdering og at hovedtariffoppgjøret er i havn, sier forhandlingsleder Arne Johannessen i Unio i en kommentar til avstemningsresultatet.
80 prosent ja
Det var 57,1 prosent av medlemmene i Unio som deltok i avstemningen. 80,6 prosent stemte ja, 18,3 prosent stemte nei. Oversikten viser også at det ble ja i alle enkeltforbundene.
- Selv om det totalt ble et klart ja, registrerer vi at det fortsatt er stor misnøye og store utfordringer med lønnsnivået for våre grupper. Det gir store forventninger inn mot et krevende justeringsoppgjør, sier Johannessen.
Justeringsoppgjøret
Justeringsoppgjøret sparkes i gang mandag klokka 15.00 og skal være ferdig i løpet av onsdag kveld. 500 millioner kroner skal fordeles mellom de ulike arbeidstakergruppene i staten. Forhandlingsleder Johannessen er klar til kamp for Unios velbegrunnede krav.
Resultatet av uravstemningen ble overlevert riksmeklingsmannen klokken 13.00 mandag. Klokken 15.00 begynner altså justeringsforhandlingene i staten, og forhandlingsleder Johannessen går dermed rett fra riksmeklingsmannen til oppstart i justeringsforhandlingene.